III Niedziela Wielkiego Postu B

III Niedziela Wielkiego Postu B
R: W krzyżu cierpienie
Wielbimy krzyż Twój Panie
O: Krzyżu Chrystusa
K: Duszo Chrystusowa
Dz: Boże zmiłuj się nad nami
Z: Krzyżu mój krzyżu

Proponuję pieśni o krzyżu w nawiązaniu do Liturgii słowa: "my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan" <1 Kor 1,23>
Poza tym czytania począwszy od III Niedzieli Wielkiego Postu do V w roku B, wskazują na Chrystusa, który zbawia przez misterium Paschy. Pieśni powinny w tym czasie opiewać zwycięstwo krzyża, gdzie dokonało się nasze zbawienie.


Komentarze

 1. dobra dobra, ale pieśniami o krzyżu można wypełnić miejsca typu ofiarowanie czy zakończenie, nie całą liturgię, jeszcze niedawno pisałeś, że się nie gra, że lepiej na koniec. Teraz obstawiasz wszystko. Propozycje coraz to gorsze. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stąd moja propozycja na Ofiarowanie i zakończenie, a także na wejście. zastanawiałem się nad tym, czy nie za dużo o krzyżu, ale doszedłem do wniosku że tak zostawię.
   Ok, pisałem wcześniej, by grać je na koniec, ale to nie tyczy się całego Wielkiego Postu i mowa tu o pieśniach mówiących wprost o Męce Pańskiej.
   Rok B od III niedzieli pozwala na to by śpiewać pieśni o krzyżu. Proszę zauważyć, że proponowane pieśni nie mówią o męce, o Ogrójcu... ale chwalą zwycięstwo krzyża, dostrzegają jego zbawczą rolę.
   Dla porównania:
   III - V niedzieli Rok A - pieśni o chrzcie
   III - V niedzieli Rok C - pieśni nawołujące do nawrócenia.
   (Wynotowałem to kiedyś bodajże z Exsultate Deo)

   Piszesz, że propozycje coraz gorsze - to tylko propozycje :) nie trzeba korzystać. Oddają jednak ducha tego właśnie "momentu" Wielkiego Postu który przezywamy i wiążą się z treścią Liturgii słowa.

   Usuń

Prześlij komentarz

Umieszczam wszystkie komentarze ! Włączona weryfikacja służy filtracji spamu. KT

Popularne posty z tego bloga